[صفحه اصلی ]     [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره كنفرانس :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: برقراري ارتباط :: راهنماي پايگاه ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره کنفرانس::
برنامه کنفرانس::
سخنرانان ویژه کنفرانس::
محورهای کنفرانس::
کمیته علمی::
شرکت در کنفرانس::
ارسال مقاله::
برقراری ارتباط::
تسهیلات پایگاه::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: اخبار کنفرانس : . ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۳/۵ | 

در نشست توسعه و پیشرفت سیاسی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مطرح شد/ سایه مکتب کلاسیک بر جهان سومی‌ها

سومین نشست عصر امروز کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با موضوع توسعه و پیشرفت سیاسی ارایه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با حضور با حضور هیات رئیسه جلسه دکتر محمد حسین پناهی و دکتر بهرام اخوان کاظمی با ارایه مقاله دکتر محمد عابدی اردکانی درباره آسیب شناسی مکتب کلاسیک توسعه سیاسی و ارائه الگوی جایگزین برگزار شد.

دکتر محمد عابدی اردکانی گفت: برای تدوین این مقاله دو کار انجام شده است، نخست اینکه مدعاها، را مطرح می کنیم و اشکالات را برطرف می نماییم. دوم اینکه در توسعه سیاسی در الگوی سیاسی اسلامی پیشرفت چه اقداماتی را باید انجام داد تا راه متفاوتی را در این مکتب پیش بگیریم.

دانشیار و مدیر گروه علوم سیاسی دانشگاه یزد تاکید کرد: در غرب مکاتب متعددی وجود دارد ولی مکتبی که به رغم گذشت سالها هنوز غالب است و حتی در ایران و جهان سوم هم گسترانیده شده ، مکتب کلاسیک می باشد که ایراداتی به این مکتب نیز وارد است.

وی افزود: از دهه 1950 در غرب مکتبی در متون توسعه به منصه ظهور رسید که به عنوان «مکتب کلاسیک توسعه سیاسی» شناخته می شود. به رغم تنوعات این مکتب و رویکردهای متفاوتی که در آن نسبت به توسعه سیاسی وجود دارد، می توان مبانی و اصول مشترکی را به عنوان پارادایم آن استنباط و استخراج کرد که مهم ترین اجزای آن عبارتند از: 1- بین سنت و تجدد تقابل و دو شاخگی دائمی است؛ 2- جوامع و فرهنگ های سنتی ثابت و یک‌نواختند؛ 3- توسعه سیاسی فرآیندی تک خطی، جبری و جهانی است.

دفعات مشاهده: 6251 بار   |   دفعات چاپ: 592 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 17 بار   |   0 نظر
::
:: اخبار کنفرانس : . ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۳/۵ | 

چهارمین نشست توسعه و پیشرفت سیاسی ارائه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت/ تحلیلی بر موانع نظری تحقق الگوی بومی توسعه در ایران معاصر

چهارمین نشست توسعه و پیشرفت سیاسی ارائه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با حضور هیات رئیسه جلسه دکتر علیرضا صدرا و دکتر سید سعید زاهد زاهدانی با ارایه مقاله دکتر فرامرز تقی لو درباره تحلیلی بر موانع نظری تحقق الگوی بومی توسعه در ایران معاصر (همذات‌پنداری با غرب و غفلت از تفاوت‌ها در نظریه های توسعه) برگزار شد.

دکتر فرامرز تقی لو در این نشست گفت: غالب نویسندگان و نظریه‌پردازان ایرانی که در تاریخ معاصر به ویژه در دوره بعد از انقلاب اسلامی درباره ریشه‌ها و علل تاریخی عقب‌ماندگی ایران و یا شکست ایرانیان در زمینه رشد و توسعه قلم زده‌اند، ضمن مفروض قرار دادن جهان شمولی عقلانیت مدرن غربی و همسان انگاری میان ریشه های نژادی و فرهنگی جامعه ایرانی و غربی، هر کدام به نوعی سعی در نشان دادن موانع و عوامل فکری، اجتماعی و محیطی به عنوان تعیین‌کننده‌ترین عوامل عقب‌ماندگی ایران در مقابل پیشرفت کشورهای اروپایی داشته‌اند.

استادیار رشته علوم سیاسی، دانشگاه تبریز ادامه داد: در این میان برخی از نویسندگان عوامل و موانع فکری و فلسفی را عامل اصلی عقب‌ماندگی در نظر گرفته و بر این باور بوده‌اند که دست یابی به توسعه نیازمند وجود مبانی فکری و فلسفی متناسب با مدرنیته است؛ و تا زمانی که جامعه در مسیر تکامل خود از سنت به مدرنیته، نتواند خود را با مبانی فکری و فلسفی یا نظام معنایی مدرن هماهنگ سازد، نمی‌تواند به توسعه و پیشرفتی اصیل دست یابد.

وی افزود: این طیف از نویسندگان با نظر به تاریخ مدرنیته غربی به مثابه یک تحول تمدنی عقلانی و جهان‌شمول، باور به وجود سیری تک خطی، عام و تکاملی از سنت به مدرنیته به مثابه پیش شرط توسعه‌یافتگی دارند. برخی دیگر از نویسندگان نیز با وجود اینکه در بررسی مسئله توسعه و عقب‌ماندگی جامعه ایرانی، توجه خود را به تأثیر و نقش عوامل مختلف و متفاوتِ مربوط به هر جامعه به طور خاص، به ویژه عوامل اقلیمی، ساختارها و نهادهای متفاوت اجتماعی جلب می‌کنند، اما همچنان باور به سیر تک خطی و تکاملی از سنت به مدرنیته را حفظ می‌کنند و بر اساس الگوی آرمانی عقلانیت مدرن و ارزش‌های آن به سنجش مسئله می‌پردازند.

دکتر تقی لو خاطرنشان کرد: این مقاله ضمن بررسی و نقد این طیف از ادبیات شکل گرفته به ویژه در دوره بعد از انقلاب اسلامی، به دنبال ارائه این دیدگاه نسبتا­­­­ً بلندپروازانه است که شناخت علل و موانع توسعه و ارائه الگوی مناسب درباره آن در جوامع مختلف، نیازمند توجه به تفاوت‌های تاریخی، اعتقادی، فکری، فرهنگی و همچنین شرایط محیطی و ساختارهای متفاوت اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است.

دفعات مشاهده: 6186 بار   |   دفعات چاپ: 688 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 15 بار   |   0 نظر
::
:: اخبار کنفرانس : . ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۳/۵ | 

چهارمین نشست توسعه و پیشرفت فرهنگی ارائه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت/ کیفیت تئوریزه شدن الگوی پیشرفت اسلامی در دوران گذار

چهارمین نشست توسعه و پیشرفت فرهنگی ارایه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با حضور هیات رئیسه جلسه دکتر مهدی محسنیان راد، دکتر سعیدرضا عاملی با ارایه مقاله دکتر احمد زیبایی‌نژاد درباره چگونگی تئوریزه شدن الگوی توسعه غربی و کیفیت تئوریزه شدن الگوی پیشرفت اسلامی در دوران گذار برگزار شد.

دکتر احمد زیبایی‌نژاد در این نشست گفت: تحوّل در ساختارهای سیاسی، فرهنگی و اقتصادی برای ایجاد تمدن مدرن فرآیند «توسعه» است اما «پیشرفت» در منطق اسلام، متفاوت با توسعهدر منطق تمدن مادی غرب است.

وی افزود: غرب با یک جهت -جهت مادی- به توسعه نگاه می‌کنند. اما در منطق اسلامی، پیشرفت ابعاد جامعی دارد.

پژوهشگر و مدیر گروه پژوهشی حسینیه اندیشه قم در ادامه افزود: پژوهش حاضر برای تحلیل سازگاری مدل‌های رایج توسعه غربی با مبانی اسلامی و ویژگی‌های جامعه ایران، ابتدا به تبیین نظریِ «نظام مفاهیم، ساختارها و محصولاتِ» مدل‌های رایج توسعه‌ غربی و ارزش‏های مادی برخاسته از فرهنگ آن پرداخته و سپس برای حرکت به سمت مدل مطلوب اسلامی ایرانی به طراحی چارچوب نظری برای الگوی پیشرفت اسلامی در «دوران گذار» می‌پردازد.

وی در توضیح این موضوع گفت: به عبارت بهتر، با شناخت دقیق و قاعده‌مند از چارچوب مدل‌های رایج دنیا و تأثیرگذاری آن در وضع موجود کشور ایران، به ترسیم الگوی گذار برای تغییر جهت در شاخصه‌های کمّی و کیفی آن مدل‌ها می‌پردازد. البته این الگو، مدلِ شیب برای دوران گذار است تا بتوان در آینده با الگوی مطلوبِ پیشرفت اسلامی به سمت تحقق تمدن نوین اسلامی حرکت کرد.

دفعات مشاهده: 6186 بار   |   دفعات چاپ: 651 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 14 بار   |   0 نظر
::
:: اخبار کنفرانس : . ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۳/۵ | 

چهارمین نشست توسعه و پیشرفت اقتصادی ارائه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت/ واکاوی قابلیت‌های بخش کشاورزی در پیشرفت اقتصادی ایران اسلامی

چهارمین نشست توسعه و پیشرفت اقتصادی ارایه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با حضور هیات رئیسه جلسه حجت الاسلام سیدحسین میرمعزی و دکتر سیدمنصور خلیلی عراقی با ارایه مقاله دکتر حجت ورمزیاری درباره واکاوی قابلیت‌های بخش کشاورزی در پیشرفت اقتصادی ایران اسلامی برگزار شد.

دکتر حجت ورمزیاری در چهارمین نشست توسعه و پیشرفت اقتصادی ارایه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت گفت: یکی از مهم‌ترین مباحثی که در فرآیند توسعه و پیشرفت اقتصادی کشورها مطرح است، نحوه توجه به بخش‌های اقتصادی و اولویت‌دهی به آن‌ها است. ترکیب بخشی رشد اقتصادی، نقش مهمی در عدالت‌محوری آن دارد.

این دانش آموخته دکترای توسعه کشاورزی دانشگاه تهران افزود: بررسی‌ها حاکی از آن است که سیاست‌های اقتصادی کشور در دوره 1350 تا 1386 رشد تولید ناخالص داخلی کشور، عدالت محور و رشد حامی فقرا نبوده است و سیاست‌های مذکور، در عمل، بخش کشاورزی را بر خلاف قابلیت اساسی آن در رشد و عدالت، مورد کم‌توجهی قرار داده‌اند.

وی گفت: هدف از این مطالعه بررسی نقش و قابلیت بخش کشاورزی در الگوی ایرانی-سلامی پیشرفت است. در این مقاله میزان توجه به بخش کشاورزی در اقتصاد ایران بررسی شده است. در نهایت، قابلیت‌های بخش کشاورزی در الگوی پیشرفت و عدالت، مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است.

دفعات مشاهده: 6009 بار   |   دفعات چاپ: 552 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 18 بار   |   0 نظر
::
:: اخبار کنفرانس : . ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۳/۵ | 

چهارمین نشست توسعه و پیشرفت اجتماعی ارائه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت/ با توسعه اسلامی فرهنگ می‌توان به ساحت‌های مختلف توسعه رسید.

چهارمین نشست توسعه و پیشرفت اجتماعی ارایه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با حضور هیات رئیسه جلسه دکتر سوسن باستانی و دکتر سید حسین سراج زاده با ارایه مقاله دکتر علیرضا ذاکر اصفهانی با ارایه مقاله ای درباره رابطه خلقیات ایرانی و عدم پیشرفت کشور در نظریه اندیشمندان ایرانی برگزار شد.

علیرضا ذاکر اصفهانی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با ذکر اینکه مفهوم اعتلا، پیشرفت و تعالی، هم خانواده مفاهیمی چون توسعه و رشد است، گفت: روی دیگر سکه توسعه تجدد است و نتایج و آرمان‌های آن با آنچه که ما فکر می‌کنیم متفاوت است و ما مفهوم تعالی و پیشرفت را جایگزین توسعه می‌کنیم.

وی با اشاره به موضوع سخنرانی خود گفت: در رابطه با خلقیات ایرانی و عدم پیشرفت کشور ابتدا معتقد بودم که ریشه بسیاری از مشکلات مسائل اقتصادی است، اما بعدها به این نتیجه رسیدم علل مشکلات کشور مسئله فرهنگ و توسعه‌نیافتگی و نوع خلقیات و منش‌های ماست.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران عنوان کرد: در طول 200 سال گذشته در رابطه با خلقیات ما مطالب گوناگونی نوشته شده است و شرق‌شناسان نگاه منفی به جامعه ایران داشته و ما در گفتمان آن‌ها مستحیل شدیم.

استاندار سابق اصفهان اظهار کرد: ما در زمینه عدم توسعه‌یافتگی در طول قرن‌های گذشته پرسش داشته‌ایم. جریانی با درون مایه شیعی در عصر صفوی، تمدن‌سازی کرد و همزمان نیز خیزش در غرب آغاز شد. ایران و غرب از یک جا شروع کردند، اما ما از قافله پیشرفت عقب ماندیم و غرب روند پیشرفت را طی کرد .

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به پرسش عباس میرزا از یک فرانسوی در مورد علل توسعه‌نیافتگی ایران گفت: در جریان جنگ‌های ایران و روس او سؤالاتی در مورد علل توسعه‌نیافتگی ایران داشت؛ برخی راه حل را در به دست آوردن سلاح آتشین دانستند و با وجود آنکه سلاح آتشین نیز به دست آوردیم، اما موفق نشدیم توسعه یافته شویم، در این میان عده ای شیفته مدرنیته شدند و جریان سنت‌گرا بر حفظ بومی‌گرایی تأکید داشت.

استاندار سابق اصفهان عنوان کرد: مشکل توسعه‌نیافتگی ما به مسئله فرهنگ بازمی‌گردد، مناسبات خلقی و روحی ایرانی در توسعه‌نیافتگی دخالت مستقیم دارد، البته وقتی نخبگان ما به این باور رسیدند که مشکلات کشور در فرهنگ و خلقیات و روحیات ایرانی است، شروع به تألیف کتاب کردند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران افزود: البته شرق‌شناسان نیز واقعاً ایران را نشناختند و سعی کردند از زاویه دید خود ما را توصیف کنند و امروز نیز دنیای غرب از طریق افسانه‌هایی چون هزار و یک شب ما را می‌شناسد.

ذاکر اصفهانی با ذکر اینکه برای پیشرفت باید بپذیریم از برخی جهات مشکل داریم، گفت: پنهان کاری، عدم شفافیت، غلبه احساسات بر خردورزی، فقدان نظم، محافظه کاری، تنبلی علمی از جمله خصلت‌های ماست که رفع این خلقیات منفی تأثیر مستقیمی بر پیشرفت ملت ایران دارد.

دفعات مشاهده: 6060 بار   |   دفعات چاپ: 578 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 16 بار   |   0 نظر
::
:: اخبار کنفرانس : . ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۳/۵ | 

سومین نشست توسعه و پیشرفت اقتصادی ارایه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت/ نقش حاکمیت و نظام قضایی در تجلی فرهنگ جامعه

سومین نشست توسعه و پیشرفت اقتصادی ارایه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با حضور هیات رئیسه جلسه حجت‌الاسلام سیدحسین میرمعزی و دکتر سیدمنصور خلیلی عراقی با ارایه مقاله دکتر سید محمد حسن مصطفوی درباره نقش نهادها در فرآیند پیشرفت و توسعه با رویکرد اسلامی برگزار شد.

دکتر سید محمد حسن مصطفوی در این نشست گفت: در اقتصاد نهادگرای امروز، استقرار پایدار نهادهای توسعه ای غیر اقتصادی، پیش نیاز پیشرفت و توسعه اقتصادی تلقی می‌شود که در این میان، نقش حاکمیت و نظام قضایی، آداب، رسوم، نظام تعلیم و تربیت که تجلی فرهنگ جامعه می‌باشد، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

وی افزود: در آموزه های اسلامی به ویژه گرایش شیعی، بر نقش حاکمیت- دولت تأکید می‌شود، به ویژه که دولت می‌باید حقیقت گرا و عدالت محور با کارگزارانی سالم و مردمی باشد، همچنین جایگاه والای علم و تعلیم و تربیت، جایگاهی ویژه و از عواملی است که در صورت توجه به مفاهیم، مبانی و پیش‌فرض‌ها و به روز کردن روح آن‌ها و بررسی دقیق و تأملات عمیق در جهت برقراری و تداوم آن‌ها، جامعه پیشرفت می‌کند.

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس تاکید کرد: در این مقاله که به روش توصیفی - تحلیلی و با استفاده از داده های اسنادی (کتابخانه ای) نگارش یافته، به مواردی در تاریخ دوران اسلامی می‌پردازد که مفاهیم فوق در حد تعاریف و ظرف زمانی خود، کمابیش جاری و ساری بوده و دوره رونق را رقم زده و در مواقعی که عناصر مذکور با تحولات، تغییر نکرده و رشد نیافته، دوره رکود تجربه شده است.

دفعات مشاهده: 6096 بار   |   دفعات چاپ: 630 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 19 بار   |   0 نظر
::
:: اخبار کنفرانس : . ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۳/۵ | 

سومین نشست توسعه و پیشرفت اجتماعی ارائه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت/ با توسعه اسلامی فرهنگ می‌توان به ساحت‌های مختلف توسعه رسید.

سومین نشست توسعه و پیشرفت اجتماعی ارایه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با حضور هیات رئیسه جلسه دکتر سوسن باستانی و دکتر سید حسین سراج زاده با ارایه مقاله حجت الاسلام و المسلمین علی ذوعلم درباره پیشرفت حکمت‌بنیان و مدل مفهومی مؤلفه های آن برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین علی ذوعلم، عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، امروز 31 اردیبهشت، در سومین کنفرانس الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت که در کتابخانه ملی در حال برگزاری است، گفت: طراحی و تدوین الگوی پیشرفت به مثابه نقشه جامع و مطلوب ساخت جامعه طراز انقلاب اسلامی و فراترین سند نظری- کاربردی تبیین چارچوب تمدن نوین اسلامی به تدقیقات و تحقیقات عمیق و گسترده ای نیاز دارد.

وی افزود: پیشرفت برآیند فرایندی است که در همه ابعاد استمرار داشته باشد و ایستا نباشد، از نگاه دینی پیشرفت هیچ گاه متوقف نخواهد شد و غایت پیشرفت دستیابی به حیات طیبه است و حیات طیبه نشان دهنده ابعاد جامع و مطلوبی است که ما می‌خواهیم به آن دست پیدا کنیم.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی اظهار کرد: اسلام دین پیشرفت است و نقشه راه دستیابی به حیات طیبه بدون پیروی از آن و بدون رسیدن به مراتب عالی حیات طیبه ناممکن است.

حجت الاسلام ذوعلم افزود: در نگاه اسلام عقل ریشه‌ای‌ترین بنیان فکری و راهی برای پیشرفت است؛ انسان پیشرفته یک انسان عاقل در همه ابعاد فردی، اجتماعی، اقتصادی و غیره است و تصریح اولیای الهی و منابع نقلی، ارجاع و ارشاد به حکم عقل است .

وی با ذکر اینکه ایمان نیز نقش مهمی در پیشرفت دارد، گفت: ایمان به غیب، ایمان به پیامبران، ایمان به ولایت، ایمان به حقایق اساسی و کلان هستی نقش مهمی در پیشرفت انسان دارد؛ ایمان و عقل در کنار یکدیگر حکمت را پدید می‌آورد، در عقل لزوماً مفهوم ایمان را نمی‌یابیم اما در مفهوم حکمت، مفهوم ایمان نیز نهفته است. انسان پیشرفته در بعد فردی و اجتماعی و اندیشه ورزی راه خود را به حیات طیبه باز می‌کند

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به مؤلفه های علم، عمل و اخلاق عنوان کرد: از منظر دین اسلام این سه مقوله هنگامی که مبتنی بر ایمان و تعقل باشد نه تنها مؤلفه های پیشرفت هستند بلکه انسان را نیز به کمال می‌رسانند، وقتی پیشرفت خواهیم کرد که این سه مقوله را پیشه خود کنیم .

حجت الاسلام ذوعلم اظهار کرد: انسان پیشرفته انسانی عاقل، متفکر، اندیشه ورز، مؤمن، باورمند به خدا، معاد، پیامبر و اولیای الهی و اهل معرفت و اهل مجاهدت و متخلق به اخلاق است

وی با اشاره به مؤلفه های پیشرفت در عرصه زندگی افزود: ولایت و رهبری مبتنی بر ایمان، فقاهت، عدالت، تقوا و مجاهدت در راه خدا از جمله این مؤلفه‌هاست؛ جامعه بدون ولایت نمی‌تواند به سمت حیات طیبه حرکت کنند و در مبانی دینی ولایت صرفاً یک اصل اعتقادی قلمداد نمی‌شود بلکه ولایت در متن زندگی و تمدن سازی وجود دارد

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی عنوان کرد: مدیریت ولایت محور، دین مدار، علمی، اخلاقی از مؤلفه های پیشرفت اجتماعی است؛ مدیریتی که حکمت بنیان و و وحدت محور است، متأسفانه گاهی در مدیریت جامعه ما مدیران در بوروکراسی هضم می‌شوند .

حجت الاسلام ذوعلم با اشاره به مؤلفه های دیگر پیشرفت در عرصه زندگی اظهار کرد: عدم وابستگی به نظام‌های کفرآمیز، استقلال، آزادی از دیگر مؤلفه‌هاست، در دین ما بر این مسئله تاکید شده است که ایمان و دین با تحمیل سازگار نیست و باید در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت بر آزادی تکیه کنیم

دفعات مشاهده: 6079 بار   |   دفعات چاپ: 595 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 15 بار   |   0 نظر
::
:: اخبار کنفرانس : . ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۳/۵ | 

دومین نشست توسعه و پیشرفت اقتصادی ارائه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت/تفاوت ماهیتی پیشرفت اقتصادی برای دو جامعه موحد و ملحد

دومین نشست توسعه و پیشرفت اقتصادی ارایه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با حضور هیئت رئیسه جلسه حجت الاسلام سید حسین میرمعزی و دکتر سید منصور خلیلی عراقی با ارایه مقاله محمدتقی نظرپور درباره نقد تعریف توسعه اقتصادی رایج و تبیین مفهوم پیشرفت اقتصادی، توحیدی و الحادی از دیدگاه قرآن برگزار شد.

دکتر محمدتقی نظرپور در سومین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به نقد تعریف توسعه اقتصادی رایج و تبیین مفهوم پیشرفت اقتصادی، توحیدی و الحادی از دیدگاه قرآن کریم پرداخت.

این استادیار دانشگاه مفید گفت: توسعه همیشه به معنای رشد سالانه تولید ناخالص ملی بوده است اما تعاریف ارایه شده در این مقاله موجب شد که این معنی تکمیل گردد. این تعاریف که از جهان‌بینی غرب نشئت می‌گرفت، ناقص بوده و کارایی لازم برای کشورهای مسلمان را نداشت، بنابراین اقتصاددانان مسلمان تعاریف جدید از توسعه مطابق جهان‌بینی خود بیان کردند.

این استاد فرهیخته تاکید کرد: این تعارف با دیدگاه قرآن درباره پیشرفت اقتصادی و نقش خداوند در این پیشرفت فاصله داشت بنابراین، این مقاله با استفاده از روش توصیفی تحلیلی با این فرضیه که نقش اصلی ایجاد، در پیشرفت اقتصادی به عهده خداوند است و جایگاه انسان فراهم کننده این زمینه است ثابت می‌کند که پیشرفت اقتصادی برای دو جامعه موحد و ملحد ماهیتی متفاوت دارد.

دکتر نظرپور معتقد است که نباید تمام نقدها و تعاریف رایج غرب و اقتصاددانان کشورها را به طور کامل کنار گذاشت بلکه باید آن‌ها را اصلاح کرد.

دفعات مشاهده: 5935 بار   |   دفعات چاپ: 499 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 14 بار   |   0 نظر
::
:: اخبار کنفرانس : . ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۳/۵ | 

دومین نشست توسعه و پیشرفت فرهنگی ارائه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت/ الگوی اسلامی شهری آینده‌ای روشن برای شهروندان

دومین نشست توسعه و پیشرفت فرهنگی ارایه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با حضور هیئت رئیسه جلسه دکتر مهدی محسنیان راد، دکتر سعیدرضا عاملی با ارایه مقاله دکتر ناصر فکوهی درباره تبیین الگوی هویتی -ترکیبی شهری در جهت پیشرفت و توسعه کشور برگزار شد.

ناصر فکوهی در تبیین الگوی هویتی ترکیبی شهری در جهت پیشرفت و توسعه کشور در مقاله خود اظهار کرد: ابتدا تبیین نظری بر اساس قرار دادن مقوله شهر در چهارچوب فرآیند عمومی، جهانی شدن انجام می‌گیرد و درک جدیدی را نسبت به فرهنگ و اولویت آن در برابر رویکردهای فناورانه-اقتصادی به توسعه بیان می‌کند.

این مدرس دانشگاه افزود: شهر اسلامی ایرانی را در سه دوره متفاوت تاریخ ایران تحت عنوان ورود مدرنیته (مشروطه)، شکل گیری مدرنیته بر اساس الگوی غربی (دوره پهلوی) و سرانجام بازتعریف مدرنیته تعریف کرد.

وی با اشاره به الگوی شهری خاطرنشان کرد: این الگو شاید بتواند آینده ای بهتر و هماهنگ‌تر را برای شهروندان به وجود آورد، بنابراین رویکرد عمومی مقاله بنیادی است اما در آن نکته اساسی کاربرد پذیر بودن، مهم‌ترین نیاز کنونی شهرهای ما و بالاترین انتظار مسئولان محلی از گرایش‌های شناخت اجتماعی و فرهنگی است.

دفعات مشاهده: 6009 بار   |   دفعات چاپ: 547 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 15 بار   |   0 نظر
::
:: اخبار کنفرانس : . ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۳/۵ | 

دومین نشست توسعه و پیشرفت سیاسی ارائه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت/ نخبگان غربی از یادآوری توسعه سیاسی بدون دین شرمنده‌اند.

دومین نشست توسعه و پیشرفت سیاسی ارایه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با حضور هیئت رئیسه جلسه دکتر علیرضا صدرا و دکتر سید سعید زاهد زاهدانی با ارایه مقاله دکتر مصطفی ملکوتیان درباره چالش‌های توسعه سیاسی در کشورهای صنعتی برگزار شد.

دکتر مصطفی ملکوتیان با ارایه مقاله ای در خصوص چالش‌های توسعه سیاسی در کشورهای صنعتی گفت: بررسی مفهوم و عملکردهای توسعه سیاسی در غرب لزوم تحقیق در این امر مهم را فراروی ما قرار داد. نخستین مورد مبانی فکری فلسفی نظام‌های سیاسی غربی بوده است.

این اندیشمند با اشاره به دومین مهم که کارکردهای مختلف توسعه سیاسی است، افزود: این کارکردها که حتی بسیاری از نخبگان غربی نیز از یادآوری آن شرمنده‌اند و برخی از آنان در تلاش برای اصلاح این نظام‌ها هستند و به کلی از آن بریده‌اند، حاکی از وجود انواع سه‌گانه‌ای از نارسایی‌ها و چالش‌های فرهنگی- اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در غرب است.

این استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در پایان تاکید کرد: وجود انواع این سه‌گانه‌ها می‌تواند پایه معضلات بزرگ‌تر و بنیان برافکن تر غرب در آینده باشد.

دفعات مشاهده: 6053 بار   |   دفعات چاپ: 552 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 13 بار   |   0 نظر
::
:: اخبار کنفرانس : . ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۳/۵ | 

دومین نشست توسعه و پیشرفت اجتماعی ارائه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت/ راهکاری برای توسعه اجتماعی مبتنی بر دین مبین اسلام

دومین نشست توسعه و پیشرفت اجتماعی ارایه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با حضور هیئت رئیسه جلسه دکتر سوسن باستانی و دکتر سید حسین سراج زاده با ارایه مقاله دکتر تقی آزاد ارمکی درباره عقب‌ماندگی توسعه در ایران برگزار شد.

دکتر تقی آزاد ارمکی در سالن اصلی در خصوص راهکارهای توسعه اجتماعی مقاله ای ارایه داده و گفت: توسعه‌یافتگی با توسعه‌نیافتگی و عقب‌ماندگی در نزد بسیاری از صاحب‌نظران توسعه ای در ایران همراه هم و تا حدودی به جای هم قرار گرفته است که این اختلاط مفهومی و معنایی زمینه بدفهمی‌های عمده ای در مورد جریان توسعه ایران شده است.

وی افزود: به طور خاص در مورد پاسخ به این سؤال که آیا جامعه ایرانی در مسیر توسعه قرار دارد؟ پاسخ به این سؤال این است که اگر شناخت زمینه‌ها و فرآیند برنامه و اندیشه توسعه در ایران اصل قرار می‌گرفت جوابی برای این سؤال بود، در حالی که با این اختلاط معانی و مفهومی، سخن از زمینه‌ها و فرآیند توسعه‌نیافتگی و عقب‌ماندگی شده است.

این استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران با اشاره کرد: در این مسیر عده ای با تمرکز بر برخی از کارهای صورت گرفته در عصر پهلوی اول یا دوم سخن از توسعه وارونه در سایه مفهوم مدرنیته وارونه گفتند.

آزاد ارمکی بیان کرد: در این مقاله ای که ارایه شد سعی شده است تا ضمن معرفی زمینه‌ها و بستر ظهور جریان اندیشه ای که به جای شناخت توسعه به عنوان فرآیند و عمل بر عقب‌ماندگی و توسعه‌نیافتگی تاکید کرده‌اند، به ابعاد این پدیده تحت عنوان پارادایم عقب‌ماندگی اشاره شود.

وی در پایان به مسیر این مقاله تاکید کرد: در این مسیر به لحاظ مفهومی و نظری، توسعه بومی و تجربه توسعه به جای توسعه بیرونی و عقب‌ماندگی اصل خواهد شد. همچنین این مقاله به لحاظ عملی هم به جای محوریت بخشیدن به برنامه های متمرکز دولتی بر مشارکت مردمی و توسعه مردم مدار تاکید دارد.

دفعات مشاهده: 6192 بار   |   دفعات چاپ: 599 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 13 بار   |   0 نظر
::
:: اخبار کنفرانس : . ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۳/۵ | 

اولین نشست توسعه و پیشرفت سیاسی ارائه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت/ بررسی تطبیق جایگاه کارآمدی در نظریات توسعه غربی و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

اولین نشست توسعه و پیشرفت سیاسی ارائه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با حضور هیئت رئیسه جلسه دکتر علیرضا صدرا و دکتر سید سعید زاهد زاهدانی با ارایه مقاله دکتر بهرام اخوان کاظمی درباره بررسی تطبیقی جایگاه کارآمدی در نظریات توسعه غربی و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در الگوی اسلامی پیشرفت برگزار شد.

بهرام اخوان کاظمی در سالن همایش شماره 3 در خصوص بررسی تطبیق جایگاه کارآمدی در نظریات توسعه غربی و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت گفت: کارآمدی در حقیقت بیانگر قابلیت و توانایی اداره هر کشور توسط مدیران و کارگزاران شایسته آن است و ایفای بهینه کار ویژه های دولت و کسب حداکثر رضایت‌مندی مردم را در پی دارد.

وی با اشاره به موضوع مقاله افزود: به دنبال پاسخ به این سؤال هستیم که مفهوم نظری و عملی کارآمدی و کارایی در نظریات توسعه غربی و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به چه معنا و دارای چه شاخص‌ها و تمایزاتی است.

دکتر کاظمی خاطرنشان کرد: در راستای پاسخ به این سؤال تلاش شده است که مفهوم کارآمدی در برخی از نظریه های توسعه سیاسی غرب، نظریه بحران‌ها، نظریه کارکرد گرای ساختاری سیستمی بررسی شود و مفاهیم کارآمدی و کارایی در اندیشه امام علی (ع) مورد بحث قرار گیرد. بنابراین با مقارنه این آرا و با پرداختن به دیدگاه های مقام معظم رهبری و اندیشمندان داخلی شاخصه های بومی و متمایز کارآمدی در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت ارائه شده است.

دفعات مشاهده: 6089 بار   |   دفعات چاپ: 611 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 15 بار   |   0 نظر
::
:: اخبار کنفرانس : . ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۳/۵ | 

دکتر صادق واعظ‌ زاده رئیس شورای عالی و رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت: بدون الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی، پیروی از موفقیت‌های دیگران هزینه های کشور را هدر می‌دهد.

رئیس شورای عالی و رئیس مرکز الگوی اسلامی پیشرفت در سومین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به ایراد سخنرانی پرداخت. وی گفت: بدون داشتن الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی، پیروی از موفقیت‌های دیگران، موجب تشتت و عدم انسجام سیاست‌ها و برنامه های توسعه کشور می‌شود و منابع و سرمایه های کشور هدر می‌رود.

دکتر صادق واعظ‌زاده گفت: در تهیه برنامه‌های توسعه کشور از الگوها و تجارب مختلف توسعه تقلید شده و به مبانی اسلامی و شرایط بومی، توجه کافی نشده است. از تجربه های موفق توسعه فقط در چارچوب یک الگوی جامع پیشرفت می‌توان استفاده کرد. مبانی این الگو، معیار موفق بودن تجارب دیگران است. بدون داشتن الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی، پیروی از موفقیت‌های دیگران موجب تشتت و عدم انسجام سیاست‌ها و برنامه های توسعه کشور می‌شود و منابع و سرمایه های کشور هدر می‌رود. یک سیاست و برنامه توسعه که در یک کشور و در یک زمان موفق بوده معلوم نیست که در شرایط و زمان دیگر موفق باشد.

وی افزود: موفقیت الگوهای توسعه به خصوصیات فکری و اعتقادی و روحی جوامع و امکانات و شرایط تاریخی و اقلیمی آن‌ها وابسته است. ملت ایران که از نظر سرمایه معنوی و مادی، فوق‌العاده غنی است و تجارب طولانی در تمدن و پیشرفت دارد نباید شیفته توسعه دیگران یا فریفته گذشته خود شود. سرمایه های مادی و معنوی و میراث تاریخی ایران مواد لازم برای ساختن آینده ای بهتر بر طبق یک الگوی جامع است .

دکتر واعظ زاده با اشاره به اهمیت تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در کشور گفت: اکنون که در حال تهیه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت هستیم باید بدانیم چه نسبتی بین الگوهای توسعه و مبانی دینی و خصوصیات روحی و روانی و شرایط کشور ما برقرار است. در طراحی الگوی پیشرفت ایران به تجارب و عبرت‌های جوامع دیگر بی اعتنایی نمی‌شود اما بین الگوهای توسعه و ارزش‌ها و اقتضائات اسلامی ایرانی مصالحه نخواهد شد.

وی با اشاره به اینکه تهیه الگوی پیشرفت کشور از جنس طراحی و مهندسی نیست که بتوان آن را با استفاده از فرمول‌ها و نرم افزارهای موجود انجام داد، تصریح کرد: تهیه الگو از جنس کار علمی و پژوهش راهبردی است و احتیاج به تولید و ابداع فرمول‌ها و نرم افزارهای جدید دارد.

دکتر واعظ‌زاده گفت: الگوی پیشرفت محصول کار علمی و پژوهشی است و روش تهیه الگوی پیشرفت روش پژوهش است و به بررسی انتقادی پیشینه موضوع احتیاج دارد. بنابراین در تهیه الگوی پیشرفت ایران به الگوهای توسعه بی اعتنایی نمی‌شود و از آن‌ها تقلید هم نمی‌شود. بلکه نظریه‌ها و تجارب توسعه عمیقاً واکاوی می‌شود و بر اساس اصول و ارزش‌های اسلامی و شرایط و اقتضائات ایران، الگوی جدیدی تهیه می‌شود. در ضمن این کار در کنار دیدن موفقیت‌ها، از عبرت‌های توسعه کشورهای صنعتی نباید غفلت کرد. هزینه‌هایی که در جریان توسعه جوامع صنعتی بر خود آن‌ها و بر همه دنیا تحمیل شده و نتایجی که به بار آورده را باید دید .

وی با عنوان این نکته که تهیه الگوی پیشرفت کشور یک کار اداری و اجرایی و یک کار برنامه ریزی معمول نیست، گفت: تهیه الگو به عنوان یک کار علمی و پژوهشی کار متفکران و محققان و صاحب‌نظران عالم و پرتجربه است و به تیزهوشی و نوجویی جوانان نیاز دارد. تهیه مبانی الگو با استفاده از حدود یک صد مقاله آغاز شده و در حال انجام است.

دکتر واعظ‌ زاده خاطرنشان کرد: واکاوی انتقادی نظریه‌ها و تجارب توسعه بخش دیگر کار تهیه الگو است که با استفاده از حدود یک صد و پنجاه مقاله تهیه شده انجام می‌شود. مراحل تهیه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در نقشه راه تهیه و تدوین الگو مشخص شده و به ترتیب انجام می‌شود. پیش نویس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت پس از تدوین به رهبر معظم انقلاب تقدیم خواهد شد.
دفعات مشاهده: 6024 بار   |   دفعات چاپ: 540 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 15 بار   |   0 نظر
::
:: اخبار کنفرانس : . ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۳/۵ | 

حجت الاسلام دکتر احمدی: برای تدوین الگوی اسلامی پیشرفت مطالعه قرآن و کتب اسلامی لازم است

رییس اندیشکده معنویت و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: گرایش به ذات خداوند بر اساس آیه شریفه قرآن و آنچه که در تعالیم اسلامی ذکر شده است فطری است و هر انسانی علاقه دارد که به سمت خداوند حرکت کند اما در عمل هم لازم است که اقداماتی صورت گیرد تا انسان عملکردی متعادل و موفق داشته باشد.

حجت الاسلام دکتر احمد احمدی با اشاره به قرآن کریم، کتب امام خمینی و استاد مطهری عنوان کرد: لازم است که برای الگوی اسلامی پیشرفت به این فرمایشات و همچنین کتاب علامه طباطبایی مراجعه کرد و ابتدا خداوند را شناخت و سپس به گرایش انسان‌ها به خداوند توجه کرد تا بتوان الگوی مناسب اسلامی پیشرفت را ترسیم کرد.

وی با اشاره به اینکه نظریه لنین در خصوص رشد جوامع با نفی دین شکست خورده است ادامه داد: اکنون در روسیه و در همان سالن باشکوهی که روزی لنین می‌گفت دین در جامعه اثر مخرب دارد سخنرانی‌هایی برگزار می‌شود که اندیشه لنین را نفی کرده و معتقد است که دین لازمه پیشرفت جوامع است.

رییس اندیشکده معنویت ادامه داد: نکته مهم این است که انسان فطرتاً خداشناس و خداجو است و توان دوری از ذات خداوند را ندارد اما گاهی در شناخت خداوند دچار مشکل می‌شود، این است که می‌بینیم غرب با وجود پیشرفت و توسعه از معنویات جا مانده و دچار مشکلات عدیده ای شده است چرا که توسعه در کنار دین‌داری به نتایج مثبت و قابل قبول خواهد رسید.

وی گفت: انسان باید صفات اخلاقی خود را تقویت کند تا بتواند موفق باشد.

دکتر احمدی با برشمردن زندگانی افرادی که در علم موفق بودند به انیشتین اشاره کرد که صداهایی در هستی وجود دارد که به زبان علم شنیده نمی‌شود و دریافت این صداها با پیامبران است و گوش ویژه ای نیاز دارد، سپس ادامه داد: حتی هایزنبرگ که منکر خداوند بود در سال‌های آخر عمرش حالت عرفانی پیدا کرده بود، گاندی نیز قبل از شروع فعالیت روزانه‌اش کتاب‌های مقدس را مطالعه می‌کرد، این نشانه دیگری است که ذات هر فردی دنبال خالق و خداوند می‌گردد.

وی گفت: کرامت انسان باید در تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت لحاظ شود زیرا انسان مکرم درگاه خداوند است. کاری که امروز سلفی‌ها با اسلام انجام دادند با هیچ منطقی سازگار نیست و قرآن مملو از آیات مورد کرامت انسان است.
دفعات مشاهده: 6024 بار   |   دفعات چاپ: 582 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 11 بار   |   0 نظر
::
:: اخبار کنفرانس : . ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۳/۵ | 

  تدوین و انتشار تک نگاشت‌های علمی در مرکز الگوی اسلامی: چاپ 30 تک‌نگاشت از سوی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

  دکتر هادی اکبر زاده معاون علمی و تقسیم کار ملی مرکز گفت : مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در نظر دارد با هدف تولید دانش و گسترش و تعمق ادبیات موضوعی در حوزه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، کتاب‌هایی را به صورت تک نگاشت‌های علمی فاخر منتشر نماید. وی افزود : تک نگاشت monograph نوشتاری تخصصی و نیمه مبسوط است که توسط یک پژوهشگر خبره در یک موضوع خاص نگاشته می‌شود. تک نگاشت در حدود 40 تا 60 صفحه است که از نظر حجم و محتوا حد فاصل مقاله و کتاب است و نویسنده با پردازش و تحلیل یافته‌ها و مطالعات تخصصی پیشین و افزودن یافته های پژوهشی خود و تحلیل جامع و منسجم آن‌ها افق‌های تازه ای را در زمینه مورد بررسی می‌گشاید.

  معاون علمی و تقسیم کار مرکز کار تصریح کرد: برای شروع فرایند تدوین تک نگاشت در گام اول کمیته ای متشکل از سه تن از اساتید خبره از بین مقالات ارائه شده در کنفرانس‌ها، همایش‌ها و نشست‌های اندیشه های راهبری مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت تعدادی را انتخاب نمودند و از نویسندگان آن‌ها برای تدوین تک نگاشت دعوت به عمل آمد که با استقبال خوبی نیز مواجه شد. به طور کلی شاخص‌هایی که در انتخاب یک مقاله برای تدوین تک نگاشت مورد توجه قرار گرفتند، عبارتند از :

  1- میزان ارتباط موضوعی مقاله با مباحث مربوط به الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

  2- کیفیت مرور ادبیات یا سیر موضوع literature survey

  3- نقاط قوت مقاله به لحاظ استحکام در نحوه استدلال یافته های پژوهشی، انسجام و همبستگی موضوعی و ...

  4- طرح ایده‌های بدیع و گشودن افق‌های تازه ارائه پیشنهادهای راهبردی

  5- سؤالات کلیدی اساسی و کلیدی مطرح شده و نحوه پاسخ یابی آن‌ها

  6- موضوعات و سؤالات مرتبط و نظام‌مندی موضوعی آن‌ها

  7- طرح سؤالات آزاد open question

  8- میزان و ارجاع به پژوهش‌های دیگران (به ویژه جدیدترین پژوهش‌ها)

  در ادامه از سخنرانان کنفرانس‌ها، همایش‌ها و نشست‌های راهبردی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نیز برای تدوین تک نگاشت دعوت به عمل آمد. سپس در رویکردی نوین پایان نامه‌ها و رسالات مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه های برجسته کشور نیز بررسی و از بین آن‌ها تعدادی برای تدوین به صورت تک نگاشت انتخاب شدند. استادان و پژوهشگران برجسته حوزه و دانشگاه که در امور مربوط به الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت متخصص هستند نیز از جمله دعوت شدگان برای نگارش و تدوین تک نگاشت هستند.

  وی در پایان بیان کرد: پس از ارزیابی تک نگاشت‌های دریافتی، سری اول آن‌ها در بهار 93 منتشر و به استادان و محققان کشور ارائه خواهد شد. همچنین در سال جاری 30 تک نگاشت چاپ و رونمایی شد و این هدف وجود دارد که در ادامه، این کار تداوم داشته باشد.

دفعات مشاهده: 5960 بار   |   دفعات چاپ: 512 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 15 بار   |   0 نظر
::
:: اخبار کنفرانس : . ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۳/۵ | 

سومین نشست توسعه و پیشرفت فرهنگی ارایه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت/ تبیین یک الگوی هویتی ترکیبیِ شهری در جهت پیشرفت و توسعه کشور

سومین نشست توسعه و پیشرفت فرهنگی ارایه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با حضور هیات رئیسه جلسه دکتر مهدی محسنیان راد، دکتر سعیدرضا عاملی با ارایه مقاله دکتر ناصر فکوهی تبیین یک الگوی هویتی ترکیبی شهری در جهت پیشرفت و توسعه کشور برگزار شد.

دکتر ناصر فکوهی در توضیح مقاله گفت: تلاش می‌شود که ابتدا تبیین نظری بر اساس قرار دادن مقوله شهر در چارچوب فرایند عمومی جهانی شدن انجام بگیرد و درک جدیدی را که نسبت به فرهنگ و اولویت آن در برابر رویکردهای فناورانه- اقتصادی به توسعه وجود دارد بیان شود. سپس، شهر اسلامی- ایرانی در سه دوره متفاوت تاریخ ایران، یعنی ورود مدرنیته (مشروطه)، شکل گیری مدرنیته بر اساس الگوی غربی (دوره پهلوی)، و سرانجام باز تعریف مدرنیته.

استاد انسان شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران درباره دوره پساانقلابی در مقاله خود توضیح داد: در این مقاله، ورود ما به نظام جهانی (دوره پسا انقلابی) بررسی شده است و رویکردهای شکلی و صورت گرا برای تبیین این الگو نقد می‌شوند که شاید بتواند آینده ای بهتر و هماهنگ‌تر را برای شهروندان ما به وجود آورد.

دفعات مشاهده: 5926 بار   |   دفعات چاپ: 499 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 18 بار   |   0 نظر
::
:: اخبار کنفرانس : . ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۳/۵ | 

اولین نشست توسعه و پیشرفت اقتصادی ارائه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت/ توسعه اقتصادی غرب، ربا را توجیه نمی‌کند.

  اولین نشست توسعه و پیشرفت اقتصادی ارایه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با حضور هیئت رئیسه جلسه حجت الاسلام سید حسین میرمعزی و دکتر سیدمنصور خلیلی عراقی با ارایه مقاله حجت‌الاسلام سیدعباس موسویان ارزیابی سیر تاریخی ربا در فرآیند توسعه غرب و نقد قرائت‌های جدید بهره بانکی در چارچوب سلامی برگزار شد.

  دکتر سید عباس موسویان در سالن شماره 1 درباره توسعه و پیشرفت اقتصادی مقاله خود را ارائه داد. وی در این زمینه گفت: ارزیابی سیر تحول تاریخی توسعه اقتصادی غرب نشان می‌دهد که بازخوانی مفهوم ربا و ارائه تفسیرهای جدید و توجیه‌گر آن، نقش مهمی در فرایند توسعه اقتصادی غرب داشته است.

  وی افزود : در واقع تاریخ غرب شاهد تغییر نظریات و دیدگاه‌ها در شناخت ماهیت ربا و عوامل اثر گذار بر آن بوده است که در نتیجه آن پس از دوران رنسانس بسیاری از مفاهیم مورد پذیرش عمومی جوامع غربی، مورد اصلاح و تعدیل اساسی شد که یکی از آن‌ها ربا است.

  این اندیشمند برجسته در ادامه افزود: پس از آن حرمت ربا که زمانی اصل شرعی قانونی تلقی می‌شد به بهانه توسعه اقتصادی کنار گذاشته شد. بر همین اساس در مقاله ارائه شده تلاش بر این است که روش تحلیل محتوا با اتخاذ رویکرد مقایسه ای بین اسلام و غرب به شناخت ربا و بهره در فرایند توسعه غرب نشان دهد که ناتوانی کلیسای مسیحی در تفکیک معاملات صحیح معاملات مبتنی بر ربا یکی از دلایل نهضت توجیه ربا پس از رنسانس در غرب است.

  وی خاطر نشان کرد: دین اسلام از ابتدا با اتخاذ رویکردی امضایی در مواجه با معاملات اقتصادی با مشروع اعلام کردن اکثر معاملات مالی تنها گونه‌ای خاص یعنی زیاده مشروط در عقد قرض را ربا اعلام کرد.

  بر همین اساس در چارچوب اسلامی در طول تاریخ نیاز حدی به توجیه ربا وجود نداشت. بنابراین دیدگاه‌هایی نیز در صد سال اخیر توسط برخی دانشمندان مسلمان در توجیه ربا مطرح شده است قابل نقد است.

دفعات مشاهده: 5980 بار   |   دفعات چاپ: 546 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 15 بار   |   0 نظر
::
:: اخبار کنفرانس : . ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۳/۵ | 

  سومین نشست توسعه و پیشرفت سیاسی ارایه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت/ فروپاشی ذهنیت توسعه در موقعیت پسامدرن

  سومین نشست توسعه و پیشرفت سیاسی ارائه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با حضور هیات رئیسه جلسه دکتر علیرضا صدرا و دکتر سید سعید زاهد زاهدانی با ارایه مقاله دکتر محمد تقی قزلسفلی درباره فروپاشی ذهنیت توسعه در موقعیت پسامدرن برگزار شد.

  دکتر محمد تقی قزلسفلی در سومین کنفرانس الگوی اسلامی پیشرفت در توجیه مقاله خود گفت: تا پیش از طرح مباحث انتقادی و واسازانه از جنبش فرهنگی و اجتماعی پسامدرن، اندیشه ورزی و استقبال از الگوها و دکترین های توسعه در مباحث آکادمیک و سیاست‌های توسعه کشورها جریان داشت. اما از اواخر دهه 1970 و آغاز دهه 1980، انتقادات فکری به مدرنیته و اقسام نوگرایی که از سوی نسل جدیدی از متفکران فرانسوی چون لیوتار، دریدا و میشل فوکو مطرح شد، نه تنها زمینه ساز گذار از پارادایم مدرنیسم که به موقعیت متکثری چون پسامدرن شد.

  عضو هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه مازندران در ادامه افزود: در عین حال مبانی معرفتی نظریه های ناشی از آن هم مورد نقد و تردید شالوده‌شکنانه قرار گرفته است و نظریه انتقادی پسامدرنیته که اکنون متفکران گوناگونی را در کشورها و مراکز دانشگاهی در برمی گیرد، با دست گذاشتن بر مؤلفه های موجود در مدرنیته، چون ذهنیت، روایت‌های رهایی، گذار از سنت به مدرنیته، نشان داد مدرنیته از جنبه های نظری و عملی دچار بحران شده است.

  کارشناس ارشد علوم سیاسی خاطرنشان کرد: انقلاب سوم اطلاعاتی، عصر مجازی، پدیداری جنبش‌های جدید اجتماعی، گذار از سیمای ایدئولوژیک ناشی از جنگ سرد و تحولات مثبت در پاره ای کشورهای آمریکای لاتین و شرق آسیا، فرصت‌های تازه و نوظهوری را برای ملت­ها و فرهنگ­ها به وجود آورد.

دفعات مشاهده: 6068 بار   |   دفعات چاپ: 533 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 16 بار   |   0 نظر
::
:: اخبار کنفرانس : . ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۳/۵ | 

  اکبرزاده: سند کنفرانس توسعه ایرانی اسلامی از برنامه‌های توسعه و چشم‌انداز بالاتر خواهد بود.

  دبیر همایش الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت دقایقی قبل سخنرانی خود را در جمع پ‍ژوهشگران، ایراد کرد.

  اکبرزاده با اشاره به همایش‌های برگزارشده در دو سال گذشته در راه ارایه الگوی اسلامی توسعه به کنفرانس اخیر اشاره کرده و عنوان کردند که مقاله های ارسالی به دبیرخانه کنفرانس نسبت به سال قبل سی درصد افزایش داشته است.

  وی در ادامه با اشاره به بر شمردن اهداف کلان این کنفرانس افزودند: از جمله اهداف راهبردی این گردهمایی علمی، دسترسی به آخرین یافته های پژوهشی در رصد فعالیت‌های علمی در زمینه کنفرانس، بهره گیری از ظرفیت‌های علمی کشور برای پاسخگویی به برخی پرسش‌های بنیادین و کک به تکمیل بخشی از مدل مفهومی الگو در کنار موج آفرینی و جریان سازی فکری از طریق جلب مشارکت گسترده صاحب‌نظران فکر است.

  دکتر هادی اکبرزاده در ادامه سخنرانی خود با استناد به فرمایشات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی عنوان کردند که سندی که با بهره گیری از ظرفیت علمی و نخبگانی کشور ارایه خواهد شد بالاترین سند برنامه ای کشور خواهد بود و برنامه های توسعه و حتی چشم انداز در ذیل آن قرار خواهند گرفت.

  وی مجدداً با اشاره به سخنان رهبری ادامه داد: تعبیر رهبری از این سند «طراحی الگو در واقع ارائه‌ی محصول انقلاب اسلامی و پی ریزی یک تمدن نوین و پیشرفته بر مبنای تفکر و اندیشه اسلامی است». بر همین اساس بدیهی است که امری چنین مهم نمی‌تواند توسط یک مجموعه محدود و در یک افق زمانی کوتاه محقق شود و لازم است همه‌ی ظرفیت علمی، نخبگانی، مدیریتی و حاکمیتی کشور در یک برنامه هماهنگ و هم افزا با عزمی ملی و صبر و سخت کوشی و اخلاص جهادی به میدان بیاید.

  وی افزود: تاسیس یک مرکز خاص برای ساماندهی و راهبری فعالیت‌های مربوط به الگو زیر نظر مستقیم رهبر فرزانه انقلاب که در تجربه سند نویسی های کشور بی سابقه است نشان از اهمیت و ژرفای کار و ماهیت بلندبرد و بلندمدت آن دارد. واقعیت آن است که پیچیدگی و عمق مباحث مربوط به الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و تنوع ساحت‌ها و گستردگی حوزه های اثر گذاری آن به گونه‌ای است که دسترسی به پاسخ‌های نهایی طی یک یا چند کنفرانس هر چند با کیفیت بالا دور از انتظار است؛ لذا آنچه در این گونه همایش‌ها ارائه خواهد شد گرچه بسیار ارزشمند و راهگشا است لیکن نه کلام آخر که غالباً نقطه آغاز پژوهش‌های عمیق و نظریه‌پردازی‌های عالمانه بعدی خواهد بود.

  دکتر اکبرزاده در ادامه عنوان کردند که امروز جامعه علمی و نخبگانی ما با این سؤال اساسی روبرو ست که علیرغم دسترسی به مدل‌های متنوع توسعه با پشتوانه نسبتاً عمیق علمی چه نیازی به طراحی الگوی بومی پیشرفت داریم؟ آیا ورود به این عرصه به معنای نادیده گرفتن میراث علمی بشریت نیست؟ آیا بهتر نیست یکی از الگوهای رایج را که با شرایط جامعه ما انطباق بیشتری دارد برگزیده و مبنای عمل قرار دهیم؟ واقعیت آن است که اگر هدف نهایی الگوهای توسعه را تأمین زندگی سعادتمندانه و نیک بختی برای آحاد جامعه تلقی نماییم، با توجه به اینکه مفاهیمی نظیر سعادت، خوشبختی و فلاح دارای بار ارزشی هستند، به دلیل تفاوت اساسی در مبانی معرفتی و فلسفی و محدود انگاشتن عرصه حیات به زندگی دنیایی و بی اعتنایی به مبدأ و معاد نمی‌توانند پیشرفت همه جانبه مورد نظر اسلام را تأمین نمایند. ضمن آنکه این مدل‌ها به دلیل تعریف ناقص از انسان در عمل نیز نتوانسته‌اند بشریت را به سرمنزل مقصود رهنمون سازند به گونه ای که امروزه حتی جوامع صنعتی نیز با چالش‌های بنیادین مواجه هستند.

  وی با اشاره به این نکته که البته این بدان معنا نیست که خود را از دستاوردهای علمی بشر و تجربیات عینی جوامع مختلف به ویژه در حوزه راهبردها محروم نماییم، افزود: شناخت و آسیب شناسی نظریه های رایج توسعه و ارزیابی میزان سازگاری آن‌ها با مبانی اسلام و ویژگی‌های جامعه ایران و بررسی تجارب توسعه در دیگر کشورها از پیش نیاز های ضروری طراحی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت محسوب می‌شود. این همایش بر آن است که یک فضای هم فکری وهم اندیشی عالمانه برای پرداختن به این مباحث اساسی فراهم آورد.

  دکتر اکبرزاده با اشاره به رشد 30 درصدی مقالات در این کنفرانس گفت: در مدت تعیین شده برای دریافت مقالات جمعاً تعداد 265 مقاله به دبیرخانه کنفرانس واصل شد. از بین مقالات دریافتی و پس از انجام داوری‌های تخصصی نهایتاً 140 مقاله برای ارائه پذیرفته شد که 64 مقاله به صورت شفاهی و مابقی به صورت پوستر ارائه خواهد شد. کمیته علمی کنفرانس به ریاست همکار محترم جناب آقای دکتر پناهی که از صاحب نظران ممتاز کشور می‌باشند طی 9 جلسه کاری مباحث محتوایی کنفرانس را مدیریت، راهبری و نظارت نمود.

  وی ادامه داد: هیئت داوران با انجام داوری‌های تخصصی زیر نظر مستقیم رییس محترم کمیته علمی و صرف زمانی در حدود 600 نفر ساعت کلیه مقالات را با دقت ارزیابی و نهایتاً برترین‌ها را جهت ارایه در کنفرانس برگزید. کمیته اجرایی و زیر گروه های مرتبط با آن طی جلسات متعدد امور اجرایی کنفرانس را برنامه‌ریزی و عملیاتی کردند. آنچه امروز شاهد آن هستید حاصل تلاش فشرده چندین ماهه است که به همت جمع کثیری از دلبستگان پیشرفت کشور محقق شده است.

  اما دکتر اکبرزاده در آخر با دعوت از پژوهشگران برای ارایه مقاله در کنفرانس بعدی درباره برگزاری کنفرانس آتی نیز گفت: طبق مصوبه شورای عالی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و در چارچوب نقشه راه و فرایند طراحی الگو چهارمین کنفرانس سالانه با عنوان «پیشرفت ایران : گذشته، حال، آینده» در بهار 1394 برگزار خواهد شد. هدف کنفرانس چهارم آن است که با آسیب شناسی روند تاریخی و فراز و فرود های پیشرفت کشور در سده های گذشته و ارایه تصویری شفاف و دقیق از ظرفیت‌ها، فرصت‌ها و چالش‌های موجود در مسیر پیشرفت کشور زمینه دسترسی به یک فراتحلیل آینده پژوهانه و آینده‌نگرانه در راستای تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را فراهم نماید؛ لذا از هم اکنون از همه اندیشمندان، صاحب نظران، پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در حوزه های مرتبط دعوت می‌شود با جهت دهی و تکمیل پژوهش‌های خود در راستای موضوع کنفرانس و مشارکت فعال در این همایش ملی بر غنای آن بیفزایند.

 

 

دفعات مشاهده: 6167 بار   |   دفعات چاپ: 589 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 17 بار   |   0 نظر
::
:: اخبار کنفرانس : پخش زنده سومین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۲/۳۱ | 

پخش زنده سومین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

برای مشاهده اینجا کلیک کنید.

دفعات مشاهده: 5646 بار   |   دفعات چاپ: 471 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 15 بار   |   0 نظر
::
سومین کنفرانس الگوی  اسلامی ایرانی پیشرفت: واکاوی مفاهیم و نظریه ها به سوی نظریه اسلامی ایرانی پیشرفت tc.olgou.ir
Persian site map - English site map - Created in 1.371 seconds with 1578 queries by AWT YEKTAWEB 3174